Kapitał Villarrealu wzrósł do 138 milionów

equipoNadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy zaakceptowało ten środek, aby dostosować kapitał społeczny do nowych realiów funkcjonowania klubu.

Zaakceptowany wzrost kapitału oznacza, że zarząd, któremu przewodniczy Fernando Roig, będzie miał do dyspozycji 138 milionów euro – sumę niewyobrażalną, gdy porównamy ją z poprzednią, wynoszącą 600 tysięcy euro.

Ów kapitał społeczny został subskrybowany ponad 20 lat temu, kiedy klub przekształcony został w sportową spółkę akcyjną (hiszp. S.A.D.), według której jest on zupełnie nieadekwatny do obecnych wydatków oraz budżetu.

Co więcej, UEFA ogłosiła już, że będzie badać zdolność klubów do zadłużania się. Z tego względu Villarreal przekształci w aktywa swój największy dług, zawarty z zarządzającym klubem Fernando Roigem.

Villarreal ogłosił w związku z tym, że z owych 138 milionów euro, 111 zostanie przeznaczone na pokrycie przewidywanego kredytu, który klub ma subskrybowany w wielu instytucjach finansowych. Dług ten zawarty będzie wraz z Rogiem jako prezydentem i głównym akcjonariuszem.

W pierwszej fazie o akcje będą się mogli ubiegać członkowie klubu kibica, którzy mogą liczyć na zysk w wysokości 200%, aczkolwiek nie będą do tego zobowiązani, a jedynie będą mieli prawo kupić je w wybranych przez siebie ilościach w ramach określonego limitu. 

Ponadto dotychczasowi akcjonariusze będą mieli możliwość odsprzedania swoich akcji klubowi, który nabędzie je za dwa razy więcej, niż kosztowały wcześniej, aczkolwiek spółka nawołuje do ich zatrzymania w przypadku posiadaczy niewielkiej ilości akcji, jako że uznaje się, że posiadają je raczej ze względu na wartość sentymentalną niż ekonomiczną.

Źródło: as.com / goal.com

 

 

Zostaw odpowiedź