Vila-real


Vila-real – miasto położone we wschodniej części Hiszpanii należące do wspólnoty autonomicznej Walencji, w prowincji Castellón. Odkryte w 1274 roku przez króla Aragonii Jakuba I (z tego powodu nazwano je „Vila-real”, co oznacza Miasto Króla), w celu jednorazowego zasilenia terenu odzyskanego z powrotem przez muzułmanów.

Miasto położone strategicznie na starej rzymskiej drodze przez Augustę – 65 km od północnej części Walencji oraz nieopodal miasta Burundia, gdzie w tamtym czasie panowali Muzułmanie. Oryginalna wioska, otoczona murami obronnymi, została rozszerzona o peryferie w XIV w., pod protekcją króla Walencji.

W czasie XVI w., rolnicze tereny zaczęły rozwijać się i wzmacniać poprzez zwrócenie większej uwagi na nawadnianie suchych pól, co pomogło rozpocząć handel w dziedzinie agrokultury (XVII w.). Po katastrofalnym udziale miasta w hiszpańskiej wojnie domowej w drugiej połowie XVIII w. początkowy przemysł, głównie w włókiennictwie, rozwinął się. W tym czasie miasto angażowało się w rozmaite bunty i wojny, które wstrząsnęły Hiszpanią. W XIX w. rozwinął się handel pomarańczami, co umożliwiło miastu ogromny postęp ekonomiczny.

Po hiszpańskiej wojnie domowej w drugiej połowie XX w., zyski z handlu pomarańczami zostały przyznane poszczególnym przedsiębiorcom w celu budowania fabryk ceramicznych. To z ceramiki i eksportu pomarańczy właśnie słynie Vila-real (hiszp. Villarreal).

Zostaw odpowiedź